10 listopada 2016r., tuż przed obchodami Święta Niepodległości w całym kraju, także przedszkolaki w Przedszkolu Miejskim Nr 16 poznały historię drogi do wolności naszego państwa. Tematy historyczne i narodowe nie jest łatwo przekazać takim maluchom, ale w naszym przedszkolu takich tematów nie unikamy. Na zajęciach w grupach, dzieci poznawały symbole i barwy narodowe. Ponadto wzięły udział w spotkaniu z p. Leszkiem Radwański – kolekcjoner ze Stowarzyszenia Sympatyków V Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce i wspólnie odśpiewali Hymn Polski.Następnie dzieci miały okazję zobaczyć eksponaty przyniesione przez zaproszonego gościa oraz dowiedziały się o czasach gdy na naszej ziemi nie mogła rozbrzmiewać polska mowa i powiewać biało-czerwona flaga. Każda grupa zaprezentowała krótki program artystyczny o tematyce patriotycznej.